Ana sayfa Yasa-Yürürlük Kdv istisnalarının detayları açıklandı !

Kdv istisnalarının detayları açıklandı !

768
0
PAYLAŞ
Maliye Bakanı Naci Ağbal, işyeri ve konut satın alımlarında uygulanacak yeni kdv istisnalarının hakkında açıklamalarda bulundu.
Sö konusu kdv istisnasından, Türk vatandaşları ve yurt dışında yerleşmiş kişiler ile kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye’de olmayan kurumlar faydalanabilecekler.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, işyeri ve konut satın alımlarındaki KDV istisnasıyla ilgili olarak; “Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve yurt dışında yerleşmiş gerçek kişiler ile kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye’de olmayan kurumların Türkiye’den alacakları konut veya iş yerleri KDV’den istisna olacak.” dedi.

Ağbal yaptığı açıklamada, konut ve iş yeri alımlarında KDV istisnasına ilişkin Kanunun geçen ay yürürlüğe girdiğini, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan KDV tebliğiyle de uygulamaya ilişkin detayların belirlendiğini söyledi.

 

Uygulamadan yararlanacaklar, satış bedelinin en az yarısını satış işleminden önce döviz olarak ülkeye getirmek zorunda. Kalan kısmı da 1 yıl içinde yine döviz olarak getirecekler. Dövizin ülkemize banka yoluyla ya da gümrüklerde beyan edilmek suretiyle getirilmesi gerekiyor. İstisna uygulamasından yararlananların, KDV’siz aldıkları konut ve iş yerlerini en az 1 yıl süreyle satmamaları şartı var. Aksi halde istisna sağladığımız KDV’yi ödemeleri gerekiyor. Uygulamadan yararlanacaklara satış yapacak inşaat sektöründe faaliyette bulunan mükelleflerimizin de satıştan önce tebliğde öngördüğümüz belgeleri istemeleri gerekli. İnşallah, bu düzenleme inşaat sektörü başta olmak üzere ekonomiye çok ciddi hareketlilik getirecek, ülkemize döviz girişi artacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here