PAYLAŞ

Başlangıçta oturum izni alabildiğimiz ülkelerden biri gözüyle baktığımız Montenegro, zaman içinde bizim de şirket sahibi olduğumuz, yatırımlarımızın olduğu, en çok iş yaptığımız, geleceğine güvendiğimiz, gelecek planlarımız içinde ağırlığı olan bir yer haline geldi. Montenegro‘da şirket kurmak hem çok kolay hem de birçok yönden avantajlı;

Vergiler

Ülkede kurumlar vergisi yalnızca %9. Vergi cenneti diye bilinen, global finansal çevrelerde kuşku uyandıran ülkelere bile yaklaşan bir oran; üstelik dost bir coğrafyada ve güvenilir bir yönetim yapısıyla. Kendinize temettü alırsanız, onun vergi oranı da yine %9.

Şirket kurma ve sürdürmenin maliyeti oldukça düşük. Tek kişilik limited şirket kurmanın ve sürdürmenin ilk yıl maliyeti, oturum izinleri, vergi ve KDV de dahil Yirmi bin Euro’nun altında. Sonraki yıllarda bu tutar ortalama 7-8 bin euro’ya düşüyor.

Maliyet

Aslında Montenegro’da şirket kurduğunuzda, fiilen oraya taşınmanız gerekmiyor. Hatta bir ofis tutmanız, çalışanlarınızın olması dahi gerekmiyor. Şirketinizin pasif olması herhangi bir sorun oluşturmuyor. Şirket kurmak ve devamını sağlamak için gereken bütçeler son derece makul. Tek kişinin sahip olduğu bir limited şirket kurmanın maliyeti, şirketin bir yıllık masrafları ve şirket sahibine oturma ve çalışma izni alınması da dahil, on bin Avro’nun altında. İlk yıldan sonra, maliyetleriniz €7 bin Euro’ya düşüyor. Yani, bu yapının mali külfeti son derece az.

Şirket ortağı olduğunuzda, çalışma ve oturma izni alabiliyorsunuz. Beş yıl bu şirket yapısını koruyabilirseniz, sonrasında daimi oturum izni için başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bir AB ülkesinde daimi oturum izni almanın bildiğimiz en pratik ve ekonomik yolu bu.

Haberin 2. Kısmı İçin Tıklayınız

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here