PAYLAŞ

İspanyol noter yetkililerinin yaptığı resmi açıklamaya göre müstakil mülklerin fiyatlarında düşüş görülürken dairelerin fiyatlarındaki istikrar sürüyor. Bunun yanı sıra Pazartesi günü yayınlanan son veriler, bu yılın Nisan ayında tamamlanan konutların, 2016 yılının aynı ayına göre %19.5’lik bir artışla 48.695’e ulaştığını gösteriyor.

General view of Toledo from hill in dawn

Bu artış aynı zamanda 2014 yılının başında başlayan ve geçen yılın aynı dönemine göre artış gösteren satış rakamlarında görülen artış eğiliminin devamı olarak görülüyor. 

Noter karşısında imzalanan işlemler arasında genellikler bir veya iki aylık bir süre ve yeni işlemlerin resmi tescili olduğu göz önüne alındığında,noterler için Mart ayı rakamlarının mülkiyet kayıt rakamlarındaki önemli artışa sebep olduğu da söylenebilir.

Boat Harbor In Ciutadella In A Balearic Isl Spain

Bununla birlikte madalyonun diğer tarafından bakıldığı zaman müstakil evlerin fiyatları da geçen senenin aynı dönemine oranla %6.2’lik bir düşüşe geçti.

Ülke geneline vurulduğu zaman müstakil evlerin içinde bulunduğu fiyat düşüşü, bütün bölgelerde aynı istikrar ile devam ederken, apartman daireleri de aynı istikrar ile fiyatlarını korumaya devam ediyor.

Mortgage Ne Durumda 

Aynı raporda yer alan Mortgage dosyasına göre ise, Mart ayında 21.818 yeni gayrimenkul mortgage ile sahiplerini bulmuşken geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %12’lik bir yükseliş görüldü.

Başka bir başlığa göre ise tüm ev alımlarının %44.8’lik bir bölümü Mortgage ile yapıldı .

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here