Ana sayfa Amerika Emlak Amerika’da Ev ve Emlak Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

Amerika’da Ev ve Emlak Almak İçin Bilmeniz Gerekenler

337
0
PAYLAŞ

1. Yabancılar Amerika’dan Ev ve Emlak Alabilirler

Amerika’da ev ve emlak satın almak için ABD’de oturum iznine sahip olmak ya da orada yaşamak zorunda değilsiniz. ABD’de yaşamıyor olsanız bile konut kredisi (mortgage) alabilirsiniz.

Kredi kuruluşları, ABD vatandaşı olmayan müşterilerine emlak ya da evin satış fiyatının %50’sine kadar konut kredisi verebilmektedir. Ancak bunun için, bazı temel koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullardan belki de en önemlisi, ABD’de işlem gören özel bir bankada mevduat hesabınızın olması ve bu hesapta en az 100.000 $ nakdinizin bulunması gerekmektedir. Bankalar, müşterilerin sundukları varlıkların kaynaklarını öğrenme gereksinimlerine binaen çoğunlukla başvurucularla yüz yüze görüşmeyi tercih etmekte ve genellikle de bu durumu zorunlu tutmaktadırlar.

Görüldüğü gibi, ABD bu konularda son derece esnek koşullara sahip bir ülkedir. Daha önceki bloglarda tartışıldığı gibi, bir yabancı olarak ABD’de yatırım yapmak için EB-5 Yatırımcı Vizesi ile Green Card alabilir, E-1 Tüccar Vizesine ya da E-2 Yatırımcı Vizesine başvuru yapabilirsiniz. (Bu iki vize türünün farkları için tıklayınız). ABD’de sattığınız bir ürün ya da sağladığınız bir hizmet için marka tescili ya da patent başvurusunda bulunabilirsiniz. Benzer şekilde, yabancı birisi olarak ABD oturumuna sahip olmasanız bile rahatlıkla ev ya da emlak alabilmektesiniz.

Amerika’da emlak ya da ev için kullandığınız konut kredileri için ilave olarak vergi ödeme ihtimalinizin olduğunu unutmayın. Vergi oranları, eyalete göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin bu oran; New York eyaletinde konut kredi tutarının %1,8’i ile %1,92’si arasında iken, Florida eyaletinde %1,1’dir. Dolayısıyla, New York’ta bir ev ve emlak için 100.000 $ konut kredisi çekmeniz durumunda, ödemeniz gereken vergi miktarı 1800 $ ile 1920 $ arasında değişecekken aynı miktarı, Florida’da borçlanmanız durumunda 1100 $ olacaktır.

2. Amerika’da Ev ve Emlak Almak İçin Emlakçılarla Çalışmak Zorunda Değilsiniz

ABD’de bir ev ve emlak satın almak için bir emlakçıyla çalışma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak yine de çalışmayı tercih ederseniz emlakçıya ödenecek komisyon konusunda endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Satıcı; ev ve emlak satışını üstelenen emlak ofisine, kapanış sırasında satış fiyatının ortalama %5’i kadar bir komisyon öder ve sonrasında satışı yapan emlakçı, bu miktarı alıcının acentesiyle paylaşır.

Komisyonun, iki emlak acentesi arasında nasıl bölünmesi gerektiğini belirleyen zorunlu bir kural bulunmamaktadır ve ücret her zaman eşit olarak bölünmek zorunda değildir. Kısaca, Amerika’da ev ve emlak almaya karar verdiğinizde, eğer bir emlakçıyla çalışmayı tercih ederseniz onlara ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Anlaşmalı olduğunuz emlak ofisinin, satışı yapan acenteye başvurması yeterli olacaktır.

3. Emlak ve Evinizin Yıllık Vergisini Ödemeyi Unutmayın

ABD’de ev ve emlak alan kimi yabancılar, ABD vatandaşı olmadıkları için bu vergiden muaf olabileceklerini düşünebilmektedirler. Amerika’da ev sahipleri, hangi ülkenin vatandaşı olduklarına bakılmaksızın emlak vergisi ödemek zorundadırlar. Bu vergiler, eyalet ya da yerel hükümetler tarafından tahsil edilmektedir. Her bir eyalet, hangi yerel otoritenin emlak vergisi tahsis edebileceğini belirlemekte ve 50 eyaletin her biri, hangi Emlakların vergilendirilebileceğine ilişkin kendi kriterlerine sahip bulunmaktadır. Dolayısıyla bu miktarlar, eyaletten eyalete farklılık gösterebilmektedir. Bu vergiyle ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için ABD Hükümeti web sayfasıve ABD Hazine Bakanlığı adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Eğer konut kredisi kullanıyorsanız, verginin takibi konusunda endişelenmenize gerek yok, zira kredilendirilen işlemlerde yıllık emlak vergileri genellikle aylık ödemeye dahil edilmektedir.

Ancak, konut kredisi kullanmak yerine ev ve emlak ödemelerini nakit yapıyorsanız, emlak vergilerini aylık ya da yıllık olarak ödemeyi ihmal etmeyin.

4. Bazı Ev ve Emlaklar için İlave Ücret Ödemek Zorunda Kalabilirsiniz

ABD vatandaşı olmayan kişilerin, Amerika’da ev ve emlak alırken farklı ülkelerde farklı kuralların geçerli olacağı gerçeğini göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Bu nedenle, kat mülkiyeti veya kooperatif dairesi satın alırken, anlaştığınız satış fiyatından daha fazla ödeme yapma ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here