PAYLAŞ

Son Yıllarda özellikle Avrupa’nın bilişim merkezlerinden biri  olmaya aday gösterilen Estonya’da elektronik ortamda şirket kurmak mümkün. Mobil uygulamalardan, Kurumsal Kaynak Planlama yazılımlarına, sosyal ağlar  ve finans  yazılımlarına kadar binlece  startup projesi artık Estonya’dan tüm dünyaya açılıyor.

Şirket kurma süreci olabildiğince basitleştirerek hızlandırılmış, tüm hazırlıkları yaptıktan sonra  bir kaç saat içinde şiret kurmak için başvuru yapmak mümkün. 

Estonya’da Şirket Kurmak için 2 Yöntem var

Elektronik  başvuru yolu ile Estonya’da Şirket kurabilirsiniz. ‘E-Commercial Register’s Company Registration’’ yani online şirket kaydı oluşturma da diyebileceğimiz bir sistem mevcut.

Diğer yöntem ise aracı şirketler ile işlemleri yürütmek. Bunun için de buradaki şirketi tavsiye ediyoruz.

Bu 2 yöntemle de  ticari kaydınızı oluşturabilirsiniz. Ancak elektronik başvuru yöntemini seçerek işlemleri daha hızlı ve daha kolay yapabilirsiniz.

Estonya’da Elektronik Başvuru ile Şirket Kurarken;

Elektronik şirket kaydı, en rahat,en uygun ve en hızlı yöntem. Online şirket kayıt portalına kayıt için ( ID Kart veya Mobil ID kart) ve dijital imzanızın olması gerekmektedir. ( Tüm şirket başvurularında bu gereklidir sonraki blog yazımda bu konuyu detaylı anlatacağım)

Elektronik başvuruda şirket kurucuları ve imza sirkülerinde ismi geçen herkesin dijital imza sahibi olması gerekmektedir.

Elektronik Şirket Kayıt Portalında , özel limitet şirketi, Genel Ortaklı Şirketler, limitet ortaklığı , şahıs şirketleri veya kar amacı gütmeyen şirketler kurabilirsiniz. Ancak Ticari Dernekler veya Halka açık şirketlerin elektronik portal aracılığı ile kurulması mümkün değildir.

Detaylı bilgi ve yardım almak için tıklayınız

Online Şirket Kayıt Portalında kurucuların tamamının isimleri, şirket ismi ve detaylı bilgileri girildikten sonra başvuru ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. Şirket ortaklık yapısından pay sahiplerinin oranları ayrıca belirtilmesi gerekiyor. Online başvuruda şirket sermayesi yatırılmadan da şirketin kayıt başvurusunu yapabilirsiniz. İlgili kapital sermayesinin daha sonra da belirtilmesi mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here