Yunanistan’da Nasıl Gayrimenkul Satın Alabilirsiniz ?

616
0
PAYLAŞ

Yunanistan Maliye ve Kalkınma Bakanlıklarının hazırladığı tasarıda, Türk sahillerinin karşısındaki Ege adaları, Batı Trakya ve Yunan Arnavutluk sınırı gibi sınır sayılmayan bölgeler hariç, Türkler Yunanistan’dan ev , arsa , daire ve herhangi bir şekilde taşınmaz olarak addedilebilecek mülk satın alabilir.

Yunanistan’da Ne Kadar Bütçe İle Gayrimenkul Alabilirsiniz?

Türklerin mülk alıp satışında herhangi bir alt limit bulunmamaktadır . Vergi numarası olması kaydı ile isterse 5.000 euroluk bir daire veya mülk alabilir. Ancak alınacak emlak ile birlikte oturma izni alınmak isteniyorsa , üçüncü ülke vatandaşı yani Avrupa topluluğu dışındaki vatandaşların en az 250 bin euro ve  üzerinde ev veya daire satın almaları şartı ile , her 5 yılda bir yenilenecek ikamet izni yani oturma izni verilmektedir.

Gayrimenkul Alarak Vatandaş Olabilir miyim ?

Evet Yunanistan, Vatandaşlık hakkı ve Yunan vatandaşlığına başvuru hakkını veriyor. Kanunda belirtilen bilgiler , emlak satın alma işleminden sonra , önce oturum izni alınıyor, yedinci seneyi doldurduktan sonra vatandaşlığa başvuru hakkı veriyor.

Mülk Satın Alarak Oturma İzni Sahibi Olmak

250 Bin Euro Olan Bedel Neden Bazı Yerlerde 300 Bin Euro ?

Bazı yerlerde, bu mülk bedelinin 300 bin olduğu görülmektedir. 250 Bin Euro olan gayrimenkul bedeli, ödenen noter parası ve KDV ile fiyatı 300 bin Euro’yu bulduğu için bazı yerlerde toplam fiyat belirtilmektedir.

Burada, şunu belirtmekte fayda var. Mülk yoluyla edindiğiniz oturma izniyle, çalışma izni kazanmıyorsunuz. Yani bu belge, size çalışma izni de sağlamış olmuyor.

Mülk Yoluyla Oturum İzni Kazanmak İçin Nereye Başvurmalı?

Yunanistan’daki yabancı vatandaşlar ve göçmenlik birimine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunun, mülk satın alındıktan sonra 15 gün içerisinde yapılması gerekiyor.  İşlemlerin sonuçlanması da yaklaşık sekiz hafta sürüyor.

Mülk edinimi, yunan vatandaşlığına giden yolda size kapıları tamamen açmasa da kapılar, büyük oranda aralanmış oluyor çünkü Yunanistan vatandaşlığı, 7 yıllık oturum sonrasında mümkün oluyor. Yedi yıllık oturum izninden sonra Yunanistan’da yaşıyorsanız, vatandaşlık için de başvuruda bulunabilirsiniz. Oturum izni için Yunanistan’da fiziksel bulunma şartı aranmazken, vatandaşlık başvurusu için bu yedi yıllık süreçte Yunanistan’da yaşıyor olma şartı aranır.

41 yıldır, türkleri dünyanın çeşitli ülkelerinden gayrimenkul sahibi yapan Nova Group Holding, bu iş için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Nova group holding bünyesinde bulunan uzman kadrolar sayesinde novagoldenvisa.com ve investingreecerealestate.com  siteleri üzerinden iletişime geçebilir ve 7/24 canlı destek ile aklınızdaki bütün sorulara cevap alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here