PAYLAŞ

Vatandaşlık Reform Yasası Almanya’da 1 Ocak 2000 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Herhangi bir yabancının bu yasaya dayanarak Alman vatandaşı olma hakkı yeniden düzenlenmiştir. Yasaya göre 16 yaşını doldurmuş yabancılar bazı koşulları yerine getiriyorsa başvuruda bulunarak vatandaşlık hakkı kazanabilir.

Başvuru yapabilmek için Almanya’da en az 8 yıl boyunca yasal olarak oturmuş olmak, başvuru yapıldığı dönemde oturma iznine sahip olmak, yeterli seviyede Almanca bilmek, Almanya’nın toplumsal düzeni ve hukuki kuralları hakkında temel bilgileri bilmek, sabıka kaydının temiz olması, geçimin yardımlar olmadan yapılabiliyor olması önemli şartlardır.

Almanca bilgisi test ile kontrol edilmektedir. Geçim konusundaki şartta 23 yaşın altındakiler kapsam dışı bırakılmıştır yani bu kişilerde gelir durumuna bakılmayacaktır. Yasa yolu ile vatandaş olmak için ayrıca anayasal düzene bağlılık belgesinin imzalanması  ve bu anayasaya aykırı hareketlerde bulunmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Hakkında bu yasaya dayanarak sınır dışı edilme kararı olanlar bu şekilde vatandaşlık alma hakkından faydalanamayacaktır.

Alman vatandaşlığı isteyen kişi başvuru gününe kadar diğer ülkenin vatandaşlığından çıkmış olmalı ve bunu belgelendirebilmelidir. Başvuruyu yapan kişinin reşit olmayan çocukları ve eşi Almanya’da 8 yılı doldurma şartı aranmadan Alman vatandaşı kabul edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here