PAYLAŞ

Selanik, Makedonya bölgesinin en büyük şehri olup sıklıkla Kuzey Yunanistan‘ın başkenti olarak kabul edilir. Eski bir efsaneye göre Makedonya Çarı Kassander tarafından kurulmuş ve şehre eşi Thessaloniki’nin ismini vermiştir. O eski çağlarda şehrin bu kadar popüler olacağını ve bu denli gelişmiş altyapıya sahip olacağını hayal bile edemezdi.

İster bir kasaba evi veya köy evi, ister şehrin kalbinde bir apartman dairesi olsun, Selanik’te bir gayrimenkul satın almak mükemmel bir sermaye yatırımıdır. Mülkünüzü ikinci eviniz veya bir tatil evi olarak kullanabilir ya da burada yerleşmek isteyebilirsiniz. Diğer bir seçenek de evinizi kiraya vermektir: Sıcak denizleri ve ılıman iklimi ile ünlü olan Yunanistan, size yüksek kira ücreti ödeyebilecek yabancı turistler tarafından çok sevilmektedir.

Selanik’te bir gayrimenkul satın almaya karar vermenizi sağlayacak diğer bir özelliği ise kentin zengin kültürel mirası ve modern kültürel yaşamıdır. Kent, erken Hristiyanlık ve Bizans dönemi anıt ve tarihi binaları bakımından çok zengindir. UNESCO şehrin bazı binalarını Dünya Mirası listesine dahil etmiştir. Bunlar Aziz Dimitrios Kilisesi, Galeria Zafer Kemeri, Rotonda, St. Sophia ve St. Apostles Kiliseleri, Akhiropiitos Bazilikası, St. Pantheleimon Kilisesi, Latomu Manastırı ve diğer belli başlı binalardır. Ancak mimari açıdan şehri domine eden ve şehrin simgesi olan yapı elbette ki ünlü Beyaz Kule‘dir.

 

Bütün bu özellikler Selanik‘teki yaşamınızı oldukça konforlu yapmakla kalmaz, şehri çok ama çok çekici hale getirir. Ayrıca bu durum Selanik’teni gayrimenkullerinin fiyat ve ticari değerlerinin asla düşmeyeceği anlamına gelir.

Seçiminizi Selanik’ten yana yapmanızı sağlayacak nedenlerden birkaçı:

  • Son derece gelişmiş bir altyapıya sahiptir
  • İki büyük üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır: Aristotle Üniversitesi ve Makedonya Üniversitesi Balkan yarımadasının en iyi okulları listesinde yer almaktadır.
  • Selanik kıyı şeridi Avrupa’nın en uzun kıyı şerididir. Sakin yürüyüş ve koşular için harika bir yerdir.
  • Şehirde birçok müze, Hristiyan kilisesi ve antik tapınak bulunur.
  • Burada yaşayanlar şehrin atmosferinin çok özel ve büyülü olduğuna inanır.
  • Şehirde çok sayıda büyük alışveriş merkezi, bar ve taverna bulunur.
  • Sayısız tarihi bölgesi ve anıtsal binaları ile zengin bir tarihe sahiptir.
  • Konumu itibarı ile mükemmeldir, Halkidiki tatil bölgesine yakındır.
  • Selanik’in banliyöleri de gayrimenkul satın almak için değerlendirilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here