PAYLAŞ

Como’da bulunan yazlık evler, İtalya’da yazlık fiyatlarının geçen yıla oranla içinde bulunduğu düşüşün aksine %1.2 oranında artışla istikrarını sürdürmeye devam ediyor.

Tatil evleri tarihi eser niteliğinde

İtalya’nın genelinde olduğu gibi como gölü kenarında bulunan tatil evleri de hükümet yasaları tarafından sıkı bir şekilde korunuyor. Buna en uygun örnek; bu tip evlerin nesilden nesile geçmesi nedeni ile çok eski ve tarihi yapılar olması diyebiliriz.

Evleri onarmak için gerekli izinleri almak aslında sanıldığından daha basit ancak bunun için kesinlikle uymanız gereken bir kural var; tarihi dokusunu bozmadan orjinaline özgü olarak yeniden bakım yapmak.

Modern yapı bulmak neredeyse imkansız

Dediğimiz gibi İtalya hükümeti tarihine çok düşkün bir hükümet ve bu tür yapıları korumak konusunda da katı kuralları var ve bu yüzden göl kenarında tarihi yapı haricinde modern bir yapı bulmak mümkün değil.

Bölgede fiyatlar ise konutların bulunduğu konuma ve cephesine göre değişiklik gösteriyor.

 

Yabancı Yatırımcıların Gözünden Como Göl Evleri 

Como Gölü’ndeki çoğu yabancı alıcı kuzey ve orta Avrupadan ve özellikle Almanya ve iskandinav ülkelerinden geliyor. Fakat Brexitin sonuçları hakkında ingilizlerin içinde bulunduğu güvensizlik nedeni ile İngilizler de son dönemde bölgeye ilgiyi arttırmış gibi gözüküyor.

Bölgede bulunan konut sahiplerinin yaptığı açıklamaya göre ise, Amerikalılara ve İsviçre’ye yapılan satışlar en ön planda ve olumlu olanlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here