PAYLAŞ
Tesla elektrikli otomobil markası ile isminden söz ettiren girişimci Elon Mask, yakın zamanda güneş enerji sistemli çatı panellerinin duyurusunu yapmıştı. Tesla, geliştirdiği bu solar panellerde ömür boyu garanti ile ön sipariş sürecine girdi.

2016 Ekim ayında yaptığı tanıtım toplantısıyla kamuoyuna tanıtılan güneş enerji sistemli solar panelleri ön siparişe açan Elon Musk, panelleri sonsuz garanti ve düşük fiyat avantajıyla satışa sunuyor.

Standart çatı güneş enerji sistemleri ortadan kalkacak

Güneşi bol olan bölgelerde vatandaşların çatılarına uyguladığı standart güneş enerji sistemlerinin oluşturduğu görüntü kirliliği, Tesla solar paneller ile ortadan kalkacak. Çatının yüzeyine bir tuğla gibi uygulanan paneller hem uygulaması basit, hem de kötü görüntü oluşturmuyor.

Metrekaresi 22 dolar, ömür boyu garanti

Metrekaresinin 22 dolar fiyat etiketine sahip olacağını belirten Tesla’nın solar çatı panelleri, daha önce söylendiği gibi standart güneş enerji sistemlerinde daha ucuz olmasa da, kullanım avantajı üretim kapasitesi ile kendini kompanse edecek. 3 bin m2 gibi standart bir çatı Tesla solar panellerle 65.000 dolar gibi bir tutarla donatılabilecek.

30 yıl gibi bir süre sorunsuz çalışabileceği belirtilen solar panellere ömür boyu garanti veriliyor. Solar çatı panelleri dokulu cam, pürüzsüz cam, Tuscan cam ve French slate olmak üzere 4 farklı seçeneğe sahip. Fakat sadece dokulu ve pürüzsüz cam modelleri ön siparişe açıldı; diğer modeller 2018 yılı itibariyle ön siparişe sunulacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here