PAYLAŞ

İstanbul 130 ülkeye bedel

 

Türkiye’nin 341 milyar dolarlık dış ticaret hacminin % 56’lık bölümünü tek başına karşılayan İstanbul, milli gelirin %27’sini, ihracatın ise %43’lük bir bölümünü tek başına karşılıyor.
Türkiye ekonomisinin kalbi konumundaki İstanbul, 130 ülkeden büyük bir ekonomiye sahip olması ile birlikte neden bir dünya şehri olduğunu da ortaya koymuş oluyor.
Onyıllardır dünyanın en değerli kentlerinden olan istanbul giderek büyümeye devam ederken, ekonominin de içinde olduğu bir çok alanda geçmişten günümüze bir dünya başkenti olma iddiasını da koruyor. İstanbul, dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından olan “Kapalı Çarşı”, Karaköy’deki “Bankalar Caddesi”, Galata ve Sirkeci bölgeleri ile yüzyıllar boyu iş ve ticaret merkezi olarak önemini korurken, İstanbul Finans Merkezi projesi ile konumunu pekiştirecek.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye ekonomisinin kalbi de İstanbul’da atıyor.

100 Bin $’LIK TİCARETİN 56 Bin $’I İSTANBUL’A

TÜİK verilerine göre Türkiye geçen sene 142,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu ihracatın % 53,4’üne denk gelen 76,2 milyar $’lık kısmı İstanbul tarafından gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz sene 198,6 milyar dolar tutarında ithalat gerçekleştiren istanbul’un geçen yılki ihracatı ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,7 azalışla 116 milyar dolara gerilerken, yüzde 58,4 ile toplam ithalatın yarısından fazlasını gerçekleştirdi. Böylece Türkiye’nin 341 milyar 162 milyon dolarlık dış ticaret hacminin 192 milyar 178 milyon dolarlık bölümüne denk gelen yüzde 56’sı İstanbul tarafından yapıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here