PAYLAŞ

Özellikle Avrupa Birliği’nin AB’ye üye olmayan ülkelerin vatandaşlarına konut alım karşılığında oturma izni vermesi yurtdışından konut alımını daha popüler bir hâle getirdi. Almanya, Dominik Cumhuriyeti, Letonya, İrlanda, İspanya, Kanada, Makedonya, Portekiz, Uruguay, Ukrayna ve Yunanistan gibi ülkelerde konut alarak oturma iznine sahip olmak mümkün.

 1. Emlak piyasasını araştırın

Yaşamak ya da yatırım yapmak istediğiniz ülkenin emlak piyasasını, satılık ve kiralık konut fiyatlarını araştırın. Bazı ülkelerde emlak fiyatları eyaletlere göre değişiklik gösterebilir, bu sebeple yerel gelişmeleri takip edin. Ülkedeki konut vergilerine ilişkin bilgi edinin.

2. Ülkeyi iyi tanıyın

Yurtdışında ister oturmak isterseniz yatırım amaçlı olsun alacağınızı konutu belirlemeden önce ülke hakkında bilgi sahibi olun. Belirlediğiniz ülkenin ekonomik durumu, faiz ve vergi oranları, işsizlik durumu gibi bilgilere hâkim olun. Diğer yandan ülkenin sizin yaşamınıza ve kriterlerinize uygunluğunu göz önünde bulundurun.

3. Acentayla çalışın

Eğer konut yatırımı yapmak istediğiniz ülke ile ilgili çok fazla bilgi sahibi değilseniz bölgeyi, projeyi bilen bir acentayla çalışın. Türkiye’de yurtdışı yatırımlarında size destek olabilecek birçok acenta bulunuyor. İyi bir araştırma yaparak size en uygun acenteyı tespit edebilirsiniz.

4. Konutun lokasyonunu inceleyin

Konutu özellikle yatırım amaçlı alıyorsanız toplu taşımaya, havaalanına yakın olmasına dikkat edin. Merkezi bir yerde konumlanan bir konut size yıllar içerisinde daha fazla kazandıracaktır. Bölgedeki olabilecek yatırımlara ilişkin bilgi toplayın. Yakın gelecekte bir büyüme, yatırım ve gelişme olacak mı öğrenin.

5. Doğru fiyatı bulun

İyi bir fiyat araştırması yapın. Doğru bir lokasyon ve fiyatta kârlı bir yatırım yapmak istiyorsanız iyi bir fiyat araştırması yapmalısınız. Bütçenize göre satın almak istediğiniz konutun özelliklerini belirledikten sonra o ülkedeki emlak sitelerinden fiyat ortalaması hakkında bilgi alın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here