Yunanistan’dan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

427
0
PAYLAŞ

Yunanistan’da Çalışma İzni Almak

Globalleşen ve değişen dünyada var olan mevcut ekonomik, siyasi ve sosyal koşullarda insanlar, alternatif yaşam olasılıklarını araştırıyor. Bireyler, farklı ülkelerde yaşam ve iş olanaklarını değerlendiriyorlar. Bu koşulları değerlendirirken birçok insanın ana kriteri diğer ülkenin dili, dini, refah seviyesi, çalışacağı sektörün o ülkedeki durumu kimi içinse kültürel ve coğrafik olarak yakınlık oluyor.

Yunanistan‘da coğrafik olarak yakın olması, kültürün ve yemek kültürünün Türkler ile benzeşmesi, son yıllarda iki ülkenin de iyi ilişkilerde olmamız sebebiyle, Türklerin yaşamak için potansiyel gördüğü ülkelerden birisi…

Yunanistan’da çalışmak için seçeneklerden biri, bir yerde işçi olarak çalışmak iken diğer bir seçenek de, orada bir şirket açmaktır. Bunlardan her ikisi için de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çalışma izni almaları gerekiyor.

 

Yunanistan’da Şirket Kurmak ve Çalışma İzni Almak

Yunanistan’da şirket kurma yoluyla çalışma izni almak mümkün ama elbette bunun da bazı prosedürleri var.

Yunanistan’da Şirket Nasıl Kurulur?

Türk yatırımcılar belirli kuralları yerine getirmek suretiyle Yunanistan’da şirket kurabiliyor ya da şube açabiliyor. Yunan mevzuatı, yüzde yüz sermayeli şirket kurulumuna izin vermektedir.

Türk şirketlerinin Yunanistan’da en çok rağbet ettiği şirket türleri ise şöyledir:

1) Anonim Şirketler

2) Limited Şirketler

Yunanistan’a Yatırım Yapmak

Yunanistan’a yatırım yapacak, Yunan vatandaşı olmayan bir kişinin ülkeye minimum 300.000 Euro sermaye birikimli bir şirket kurması beklenmektedir. Aynı zamanda kurulmak istenen iş ile ilgili iş planının, Yunan İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekir.

Bunların yanı sıra Yunanistan’da çalışacak olan personelin %30’unun Yunan çalışanlardan oluşması koşuluyla, yatırım yapan kişi 3 senelik oturma izni alabilir.

 

Detaylı bilgi ve yatırım avantajları için 7/24 buraya tıklayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here