PAYLAŞ
Yunanistan’da emlak fiyatlarının düşmesi ve 250 bin euro karşılığında 5 yıllığına oturma izni veren altın vize vermesi Türk yatırımcının da iştahını kabarttı. Çinliler talep artışında yüzde 203 ile ilk sırayı alırken, onları yüzde 90 ile Türkiye takip ediyor.

 

Yunan makamlarının açıkladığı rakamlara göre yılın ilk 6 ayında Yunanistan‘a giden Türk turist sayısı önceki yıla oranla yüzde 50 artış göstererek 1.5 milyona dayanmıştı.

Harcamaların kişi başına 200 ila 250 euro civarında gerçekleşmesi ve aynı dönemdeTürkiye‘ye gelen yabancı turistlerin kişi başı 63 dolar harcaması turizm çevrelerinde büyük yankı uyandırmış ve tartışmalara yol açmıştı.

Görünen o ki, Yunanistan’a olan talebin artması artık sadece turizm ile sınırlı değil. Komşu’da yaşanan ekonomik darboğazın gayrımenkul fiyatlarını düşürmesi Türk vatandaşlarının Yunanistan emlak sektörüne olan iştahını da kabarttı.

ŞAMPİYON ÇİN, İKİNCİ TÜRKİYE

Ülkenin en büyük emlak portalı Spitogatos’un kurucusu Dimitris Melachroinos’un açıkladığı verilere göre gayrımenkule en yoğun talep yüzde 203 artışla Çinlilerden geldi. İkinci sırada ise yüzde 90 artışla Türkiye var.

Çinli bir yatırımcının Atina’nın Attica bölgesindeki Exarcheia mahallesinden 100 daire birden alarak kısa dönem kiralama yaptığı, sonrasında da başka bir yatırımcıya sattığı açıklanmıştı.

Attica, fiyatların düşük olması nedeniyle ülkenin oturma izni alınmasına olanak tanıyan Altın Vize uygulamasının yüzde 70 oranla en çok verildiği yer olarak dikkati çekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here