Yabancı yatırımcılar için İspanya hakkında pratik bilgiler

701
0
PAYLAŞ

İspanya’da Yaşam

İspanya, birçok özelliğinin arasında, mükemmel yaşam kalitesi, insanlarının açık fikirliliği ve hem eğitim ve kültür alanlarında hem de spor ve eğlence dünyasında sunduğu çok sayıda fırsatlarla bilinir.

İspanya’da çok çeşitli devlet hastanesi ve özel hastane ve hareketli bir konut piyasası vardır. Bunların tümü, işler durumdaki bir yasal yaptırım sisteminin sağladığı güvence ile birleşince, İspanya’yı yaşamak ve çalışmak için ideal bir ülke konumuna getirmektedir. İspanya’nın turistlerin dünyada tercih ettiği yerler listesinde hem ziyaretçi sayısı hem de elde edilen gelir bakımından ikinci sırada olması da şaşırtıcı değildir.

Bu bölümde bu özelliklerin kısa bir açıklaması yapılacak ve çalışma ve oturma izinleri, Yabancı Kimlik Numaraları, ve eğitim, sağlık, yasa ve düzen, iklim, barınma, bankalar, dil, sürücü belgesi ve eğlence gibi İspanya’ya yatırım için taşınan yabancıların ilgisini çekecek diğer konulardan söz edilecektir.

Çalışma ve oturma izinleri

İspanya göç mevzuatında Avrupa Topluluğu rejimine tabi olan yabancılar ile genel göçmenlik kurallarına tabi olan yabancılar arasında ayrım vardır.

 

AB üyesi devletlerin vatandaşları

AB üyesi diğer devletlerden, Avrupa Ekonomik Bölgesinden veya İsviçre’den gelen ve Avrupa Topluluğu rejimine tabi olan vatandaşlar için çalışanlar ya da serbest meslek sahipleri çalışma iznine gerek yoktur ve bunlar İspanya vatandaşları ile aynı işçilik haklarına sahiptir. Bu gruba giren yabancılar ve onların bazı aile üyeleri İspanya’da ikamet kartı olmadan kalabilir. Gereken tek şey geçerli bir kimlik kartı ya da pasaporttur.
Topluluk sisteminde yer alan diğer yabancı vatandaşların ikamet kartı edinmesi gerekir.

 

AB üyesi olmayan devletlerin vatandaşları

Avrupa Topluluğu rejimine tabi olmayan yabancıların İspanya’da yaşama ve çalışma izni ve özel bir çalışma vizesi alması gerekir. AB vatandaşları dışında personel almak isteyen işverenler de Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığından izin almak zorundadır. Ancak, çalışma izninin olmaması istihdam sözleşmesindeki yabancı işçi haklarını geçersiz kılmayacağı gibi yabancı işçinin hak ettiği imtiyazları edinmesini de önlemez.

Çalışma izinlerinin işin türüne ve süresine göre değişen çeşitli tipleri vardır. Beş yıl boyunca sürekli olarak İspanya’da yasal yollardan ikamet etmekte olan yabancılar, maaşlı işçi veya serbest meslek sahibi çalışma ve oturma izinlerini yeniledikten sonra daimi oturma izni alır. Bu izin alındıktan sonra da her beş yılda bir yenilenmek üzere daimi kimlik kartı için başvurmak zorundadırlar.

 

İzin Tipi

Senaryo Süre
Maaşlı iş ve ikamet izni

İspanya’da istikrarlı bir çalışma ortamı olan yabancı işçiler için sıradan çalışma izni.

Bir yıl, iki yıllık sürelerle yenilenebilir.

Serbest meslek ve ikamet izni

İspanya’da istikrarlı bir çalışma ortamı olan yabancı serbest meslek sahipleri için sıradan çalışma izni.

Bir yıl, iki yıllık sürelerle yenilenebilir.

Sınır ötesi işçiler

Bir devletin hudut bölgesinde kamet eden ve her gün buraya dönen işçiler için maaşlı işçi ya da serbest meslek sahibi çalışma izni. Sadece o coğrafi bölge için geçerlidir.

En çok 5 yıl, süre bitiminde yenilenebilir.

Geçici iş izinleri

Aşağıdaki faaliyetlere ya da mesleklere izin verilmektedir: mevsimlik iş, proje işi ya da hizmetleri, üst düzey yönetim, profesyonel sporcu, sanatçı, ve mesleki eğitim ve iş deneyimi.

En çok bir yıllık olup yenilenemez (mevsimlik anlaşmalar hariç).

Sınır ötesi görevler AB ya da Avrupa Ekonomik Alanı dışında kurulu bir işletmenin aşağıdaki nedenlerle İspanya’da geçici olarak görevlendirilmiş yabancı çalışanları için izin:

-Yabancı bir işletmenin İspanya’da kurulu bir işletmeye hizmet verdiği sözleşme.

En çok bir yıllık olup bir yıl daha uzatılabilir.

 

İspanya’da gayrimenkul satın almak, yabancı yatırımcı olmak ve Golden Visa avantajlarından yararlanmak için hemen tıklayın. 7/24 Canlı destekle görüşüp, ihtiyacınız olan tüm cevapları alın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here