PAYLAŞ

REALTOR® Üniversitesi Richard J. Rosenthal Gayrimenkul Araştırmaları Merkezi tarafından 2017 REALTORS Yasama Toplantıları ve Ticaret Fuarı’nda düzenlenen ,uluslararası gayrimenkul forumunda konuşmacılara göre,ABD emlak piyasaları gittikçe uluslararasılaşmaya başladı ve göçle ortaya çıkan değişen demografik özellikler ve yabancılardan gelen ilginin artması ev satış faaliyetlerini ve fiyatları artırdı.

 

Cato Enstitüsü‘ndeki Global Liberty and Refrence Merkezi‘ndeki göç politika analisti Alex Nowrasteh‘ın yaptığı açıklamalar şu şekilde;

Nowrasteh’e göre,Abd nüfusunun gittikçe yükselmesinde temel etken olan göçmen hane halkı, konut piyasası ve varlıkları da önemli derecede etkilemekte.

Nowrasteh, “Göçmenlik, kiraları ve ev fiyatlarını, işgücü piyasasını etkilediğinden çok daha fazla etkiliyor” dedi. “Bir şehrin nüfusundaki beklenen % 1’lik bir artış, kira artış oranını yüzde 1 artırırken, beklenmedik bir artış, yüzde 3.75’lik bir artışa neden oluyor” dedi.

Nowrasteh, göç ve konutla ilgili yapılan araştırmalara göre, düşük-orta gelir düzeyindeki ülkelerde göçmenlerin gayrimenkul üzerindeki etkilerinin yerelleştirildiğini belirtti. 2012’de 40 milyon göçmen, ABD konut servetine kabaca 3,7 trilyon dolar ekledi.

Ayrıca N.a.r. Genel müdürü Danielle Hale de konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

”Belki de göçmenlerin gelecekte ev satın alımlarının büyük kısmının gerçekleşeceğini öngören Hale, NAR’ın son araştırmasında, yabancı alıcıların yaklaşık yarısının Florida’da (yüzde 22), California’da (yüzde 15), Texas’da (yüzde 10) mal satın aldığını belirtti. Arizona veya New York (her biri yüzde 4). Sıcak iklimlerde tatil amaçlı satın alma eğiliminde olan Latin Amerikalılar, Avrupalılar ve Kanadalılar çoğunlukla Florida ve Arizona’da mal arıyorlardı. Asyalı alıcılar en çok Kaliforniya ve New York’a, Teksas ise çoğunlukla Latin Amerika, Karayipler ve Asya’daki alıcılardan satış faaliyetleri gördü.” diye belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here