PAYLAŞ
Yatırımın rotasını Amerika’ya çeviren Türk yatırımcılar geçtiğimiz sene içerisinde Abd’de 25 bin konut satın aldı. ABD başkanlığına gayrimenkul kökenli iş adamı Trump’ın gelmesi nedeniyle bu sayının bu yıl 35-40 bini bulması bekleniyor.

 

 

Nova Group Holding  Ceo’su  Müjdat Güler yaptığı açıklamada, Amerika’nın; güven, hukuki sistem, tapu sigortası, kendini Türkiye’de ki gayrimenkullere göre daha kısa sürede amorti eden gayrimenkul sattığını söyledi.

Türk öğrencilere ABD’de konut alması hakkında önerilerde bulunan Güler, ” Türk öğrencilere ABD’de konuta yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum. Amerika’da konut fiyatı ortalama 50-100 bin dolar. Zaten 48 ayda 50 bin dolar kira ödüyor. Alınan konut 4 yıl sonra 100-200 bin dolar olacak. Bu parayı Türkiye’ye getirmesi sermaye olacak. Orada kalırsa da vizesine, yaşamına ve kuracağı hayata destek olacak” şeklinde konuştu.

 

ABD’ye belli bir zaman için giden Türk vatandaşlarının konut almasını teşvik ettiğini belirten Güler, Türklerin geçen yıl ABD’de 25 bin civarında gayrimenkul aldığını, bu yıl ise ABD’den alacağı gayrimenkul sayısının 35-40 bini bulacağını düşündüklerini kaydetti.

Güler, ABD’den Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının geçen yıl 600-800 bin olduğunu, bu ziyaretçilerden 269’una gayrimenkul satıldığını ifade ederek, ABD’de yılda ortalama 5 milyon 700 bin gayrimenkul satıldığını, ülkede en çok gayrimenkul alan yabancıların Kanada, Çin ve Brezilya’dan olduğunu bildirdi.

Yatırımcıların Türkiye’ye göre getirisinin daha kısa süreli olması nedeniyle ABD’de gayrimenkul almanın daha cazip olduğuna inandığını ifade eden Güler, yurt dışına giden beyaz yakalı, iş adamı ve öğrencilere gayrimenkul almaları konusunda destek olunması gerektiğini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here