Türkler, gayrimenkul alırken hangi kriterlere göre tercih yapıyor?

744
0
PAYLAŞ

Nova Group Holding Ceosu Müjdat Güler, Bengü Tv’de İsa Kalender’in sorularını yanıtladı.

Piyasa Gayrimenkul programının bu bölümünden öne çıkan başlıklar şu şekilde;

Türkler gayrimenkul alırken hangi kriterlere göre tercih yapıyor?

+ Gayrimenkul yatırımcılarının ilk baktıkları şey iskanının olup olmaması ve yatırımın güvenilirliği. Yatırımcının korkusu, bu projelere yarı yolda devletin değer artış vergisi çıkarıp çıkmayacağı yönünde. En son bakılan şey portföy aslında. Yatırımcılar için önce güven, gayrimenkul satın alırken; ülkeyi satın alıyorlar, ülkenin vergi sistemini satın alıyorlar. Sıra bunlardan sonra yatırımın getirisine geliyor.

Örneğin bu getirimin süresi 25-30 yılken, yurtdışında bu süre artık 8-12 yıla kadar geldi. Faizler ise ülkeden ülkeye değişmesiyle beraber %2 ila %5 arasında değişmekte.

İnsanlar B planlarını yaparlarken önce güven diyorlar. Bilhassa aradıkları en önemli özellik de, bu yatırımı yaparken Oturma İzni ve Vatandaşlık avantajları.

Türklerin En Çok Yatırım Yaptığı Bölgeler 

Türklerin En Çok Yatırım Yaptığı Bölgeler arasında ilk önce Amerika geliyor, bunu sırasıyla İngiltere ve Avrupa ülkeleri izliyor. Özellikle Dubai’de bile yatırım yapan çok fazla Türk var.

En İyi Yatırım Yeri Türkiye

Bütün bu ülkelerin yanısıra Türkiye en iyi yatırım yerlerinden birisi. Ancak malesef güven eksikliğinden, kendini anlatamamasından, arsa geliştirmede eksikler olduğundan ve teknolojiyle iç içe olunamadığından dolayı insanlar tercih etmiyor.

Arsa Fiyatları Çok Uçuk

Ülkemizde diğer ülkelere nazaran daha yüksek bir arsa fiyatı ortalaması var. Bu arsalar Montenegro’da 13-15, Almanya’da 15, Amerika’da 12 iken Türkiye’de 50 ila 70 arasında geziniyor. İnsanlar bu fiyatları savunuyorlardı ama bu fiyatların nereye geldiğinin sonucunu gördük.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here