PAYLAŞ
Konut sektöründe özellikle Türkiye genelinde yaşanan büyük hareketliliğe, şimdide yerli yatırımcının yurt dışındaki satın almaları damga vurdu. İspanya’da Barcelona’dan ev satın alan Türklerin sayısı hiç de az değil.

 

Gayrimenkul sektörü ülkemizde giderek artış gösterirken, yatırımcılar yabancı ülkelerden konut almaya devam ediyor. Türkiye genelinde ev sahibi olmak isteyen vatandaşların dışında, başka ülkelerde ev sahibi olmak ve yatırım yapmak isteyenlerin sayısı da pek az değil. İşte bu sebep ile İspanya’da konut satışlarına ilişkin son açıklanan rakamlarda ilk üç sırada olan iki ülke dikkat çekti. İngiltere ve Türkiye ilk konut satışlarında ilk üç sırada olan ülkelerin ikisi oldu.

İspanya iklimi, sıcak kanı insanları ile Türkiye’yi aratmayacak bir ülke. Şu sıralarda ortaya çıkan bir gerçek, konut yatırımında Türk insanının İspanya’yı tercih ettiğini ortaya koydu. Türkler Barcelona’ya akın ediyor. Konut satışlarına ilişkin açıklanan İspanya verilerine göre, İspanya’da 2017’nin ilk çeyreğinde, 2016’nın ilk çeyreğine kıyasla, tüm bölgelerinde tamamlanan satış işlemlerinde % 26’lık bir artış yaşandığını kaydetti.Türkler ve İngilizler ise İspanyol şehirlerini tercih ettiğini açıkladı.

 

Türk yatırımcıların büyük rağbet gösterdiği şehirler arasında Barcelona bulunuyor. Türkiye’den 1000’den fazla yatırımcı Barcelona’da ev sahibi olduğu belirtilen haberde yabancı yatırımcılar için, “İspanya’daki mevcut siyasi kargaşa göz önüne alındığında, İspanya’yı yatırım için güvenli bir liman olarak görüyorlar. Brexit’i takiben, daha önce İngiltere’ye yatırım yapan bir dizi uluslararası müşteri, fonlarını çeşitlendirmek için İspanyol şehir evlerine yatırım yapıyor. Sektörde öngörülen genel büyüme ile birlikte, mevcut düşük emlak fiyatlarının ve sağlıklı sermaye kazanımlarının avantajından yararlanmaktadırlar. İspanya’da ev satın alan yabancılar, en azından orta vadede en azından iyi getiriler elde etmeye devam ediyor ” ifadelerine yer verildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here