PAYLAŞ
Son yıllarda yurt dışında yatırımcılara sunulan imkanların da etkisiyle Türklerin Avrupa’da konut satın almak için yaptıkları başvurular yüzde 100 artış gösterdi.

JLL Türkiye’nin araştırmasına göre, Türklerin yurt dışında, özellikle de Avrupa’da konut satın almak üzere yaptığı başvurularda son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde artış gerçekleşti. Yurt dışındaki konut geliştiriciler bu ilginin farkında ve farklı gelir sınıflarına yönelik konut seçenekleriyle çok geniş bir yatırımcı yelpazesine hitap ediyorlar.

Araştırmaya göre, Türkler yurt dışındaki yatırım fırsatlarını daha dikkatli incelemeye başlayınca, yurt dışındaki geliştiriciler de Türkiye’yi keşfe çıktı. 2015’te bin Türk yüksek varlık sahibi yurt dışına yatırım yaparken, 2016’da bu sayı 6 kat artarak 6 bine yükseldi. Ancak geliştiricilerin ilgisi sadece yüksek varlık sahibi kişilere yönelik değil; özellikle konut piyasası birbirinden farklı gelir sınıflarına yönelik projeler sunuyor.

 

İLGİ 5 ÜLKEDE YOĞUNLAŞIYOR

Türklerin ilgisi ise 5 ülkede yoğunlaşıyor. Yurt dışında konut satın almak isteyen Türklerin yüzde 51’i İngiltere’yi, yüzde 25’i Almanya’yı, yüzde 17’si Portekiz’i, yüzde 7’si ise İspanya’yı tercih ediyor. Öne çıkan şehirler ise Londra, Berlin, Lizbon ve Barcelona. ABD’nin Miami şehri de ilgi gören bir diğer şehir.

‘ALTIN VİZE CAZİP GELİYOR’

JLL Türkiye Konut Direktörü Gün Gökkaya’ya ilginin bu şehirlerde yoğunlaşmasını şöyle değerlendirdi: “Son zamanda yatırım amaçlı konut almayı düşünen kişilerde güvenli liman arama ve yumurtalarını farklı sepetlere dağıtma eğilimi görüyoruz. Bu kişiler genelde Türkiye’de kendi kullandığı bir evi olan ve farklı bir ülkede başka bir ev daha almak isteyen kişiler. Diğer yandan Portekiz ve İspanya’nın sunduğu Altın Vize imkanı yatırımcılara çok cazip geliyor.”

350 bin euroya tarihi lokasyonda bir ev alıp yenileyerek Altın Vize almaya hak kazanılabileceğini söyleyen Gün Gökkaya, bu vizenin Avrupalı olmayan vatandaşlara ve onların ailelerine, Schengen bölgesindeki ülkelerde serbestçe dolaşma imkanı sağladığına dikkat çekti.

Bu ülkelerin tercih edilmesinde öne çıkan diğer nedenler ise sağlık hizmetlerindeki kalite, şeffaflık, güvenlik, eğitim imkanları ve yaşam kalitesi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here