Portekiz’de Yatırıma İlgi Artıyor

1073
0
PAYLAŞ
Malta, Portekiz yurt dışına yapılan emlak yatırımları konusunda en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaya başladı.

Ülkelerin gayrimenkul alımı ile sunduğu haklar, yurtdışına yapılan yatırımları daha da karlı bir hale getirirken, Malta ve Portekiz son yıllarda gayrimenkul yatırımı ile oturum almak isteyenlerin yeni rotası oldu.

Portekiz’de uygun yatırımlık gayrimenkuller için tıklayın

Portekiz altın oturma izni programı ile Portekiz’de yabancı yatırımcılar konut alma karşılığında oturum izni alabiliyor. 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 2.8 ile son on yılın en hızlı ekonomik büyümesini kaydeden Portekiz, avantajlı vergi politikaları, düşük kredi faizleri ve sunduğu rahat ticaret ortamıyla yatırımcıların dikkatini çekiyor. Portekiz Hükümeti’nin 2012 yılında uygulamaya aldığı Golden Visa Programı da bu doğrultuda en çok talep gören programlar arasında yerini alıyor.

Portekiz’de yaşam tüm bu faktörlerin yanında, ülkenin coğrafi konumu, kültürü, mimarisi, canlı şehir hayatı, gelişmiş sağlık ve eğitim sistemi ile de rağbet görüyor. Program kapsamında, Portekiz vatandaşlığı süreci 500 bin Euro değerinde bir gayrimenkul alınarak başlıyor. Gayrimenkulü aldıktan sonra öncelikle 1 yıl, sonrasında 2’şer yıllık sürelerle oturum izni veriliyor.

İlk 5 yıl içinde Portekiz’de toplam 35 gün geçirme koşulu ile, 5 yılın sonunda ömür boyu oturum hakkına sahip olunuyor. Bu süre zarfında Schengen ülkelerinde vizesiz seyahat etme ve yılda 6 aya kadar kalma hakkı elde ediliyor.

Sunduğu vergi avantajları, ülkenin kuvvetli bilişim altyapısı ve finansal kurumları ile yatırım için tercih edilen ülkeler arasında başı çekiyor. Ekonomisi olumlu bir seyir izleyen ülkede yabancı yatırım projeleri özellikle de 2013’te yürürlüğe giren Malta yatırım yoluyla vatandaşlık programı ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

Yıllık ortalama yüzde 6 civarında seyreden büyüme hızı, dünyanın en iyi 5. sağlık sistemine sahip olması, İngiliz eğitim sistemi ve güvenli bir ülke olması, Malta’yı yukarı sıralara taşıyor. Malta oturum izni €250,000 tutarında Malta devlet tahvili alarak yatırım yapan kişiye ve ailesine, süresiz ve ömür boyu geçerli olmak üzere veriliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here