Portekiz’de Emlak Yatırımı Zirveyi Zorluyor

426
0
PAYLAŞ

Malta, Portekiz yurtdışına yapılan emlak yatırımları konusunda en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaya başladı.

Portekiz altın oturma izni programı talep görüyor

Portekiz altın oturma izni programı ile Portekiz’de yabancı yatırımcılar konut alma karşılığında oturum izni alabiliyor. 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 2.8 ile son on yılın en hızlı ekonomik büyümesini kaydeden Portekiz, avantajlı vergi politikaları, düşük kredi faizleri ve sunduğu rahat ticaret ortamıyla yatırımcıların dikkatini çekiyor. Portekiz Hükümeti’nin 2012 yılında uygulamaya aldığı Golden Visa Programı da bu doğrultuda en çok talep gören programlar arasında yerini alıyor.

Portekiz’de yaşam tüm bu faktörlerin yanında, ülkenin coğrafi konumu, kültürü, mimarisi, canlı şehir hayatı, gelişmiş sağlık ve eğitim sistemi ile de rağbet görüyor. Program kapsamında, Portekiz vatandaşlığı süreci 500 bin Euro değerinde bir gayrimenkul alınarak başlıyor.

Gayrimenkulü aldıktan sonra öncelikle 1 yıl, sonrasında 2’şer yıllık sürelerle oturum izni veriliyor. İlk 5 yıl içinde Portekiz’de toplam 35 gün geçirme koşulu ile, 5 yılın sonunda ömür boyu oturum hakkına sahip olunuyor. Bu süre zarfında Schengen ülkerlerinde vizesiz seyahat etme ve yılda 6 aya kadar kalma hakkı elde ediliyor.

Portekiz’de kira getirisi garantili yatırımlar

Portekiz ev fiyatları, Portekiz’de yatırım ve oturum yoluyla vatandaşlık almak isteyenlerin ilgisini çekiyor. 700.000 Euro ile Lizbon’un en merkezi ve yeni projelerinden birisinde 2+1 120 metrekare büyüklüğünde yeni bir daire alındığında, gayrimenkulün yıllık ortalama kira getirisi 25.000 Euro civarında oluyor. Lizbon’un en turistik bölgesi olan Chiado’da 520.000 Euro ile 1+1 apart daire kısa dönemli kiralandığında ise yatırımcının işletmesi halinde yıllık ortalama 45,000 Euro, işletmenin bir firmaya verilmesi halinde yıllık 20.000 Euro getiri sağlanıyor. Malta ev fiyatları da Malta oturum izni ve Malta vatandaşlığı ile ilgilenenlerin araştırdığı konuların başında geliyor. Malta’da ise 400.000 Euro’ya St Julians bölgesinden satın alınan 2+1 dairenin yıllık ortalama kira getirisi 15,000 Euro civarında seyrediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here