PAYLAŞ

Costa del sol ve malaga’da inşaat sektörü, yeni yapılan 2925 konut ile %13’lük bir artış yaşadı. Bu artış emlak ve konut sektörünü yeniden canlandırmakla birlikte satışları da yükseltecek gibi duruyor.

Mart ayında ”Mülkiyet Hakları Devri” yasasındaki değişiklikler ile ildeki gayrimenkul satışları, 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Rakamlar, onaydan geçen projeler ile birlikte son 100 günde 2925 adet konutun inşaa edileceğini gösteriyor. Bu oran 2016 yılının aynı dönemine göre de %37’lik bir artış göstererek ilk çeyrekteki büyümeyi %19.6 oranına yükseltti.

Mart’ın İspanya’da mülk satışı için muhteşem bir ay olduğu görülüyor ve toplam yıllık yüzde 26.9’luk artışla, Şubat 2011’den bu yana yükselerek 40.461’e ulaşmış oldu.

Andalucía’da, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28’lik bir büyüme gerçekleşti. Bu, yüzde 37’lik artışla Malaga’nın hem bölgesel hem de ulusal ortalamalardan daha yüksek olduğu anlamına da geliyor.

Bu ay düzenlenen, Association of Constructors and Developers of Malaga (ACP) etkinliğinde konuşma yapan Derneğin başkanı Emilio López, “2016, Malaga’da konut yapımının kesin bir şekilde yeniden etkinleştirilmesini gördüğümüz yıl oldu” diyerek, büyüme oranının bu yıl daha da hızlandığını belirtti.

“2017 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı döneminde olduğu gibi iki katı kadar ev izni verildi” diye açıkladı. Nitekim, Ocak-Mart döneminde toplam 1.397 yeni ev onaylandı ve bu da yüzde 121’lik bir artış demek” diye konuştu.

Olumlu rakamların yanı sıra, Malaga’daki emlak piyasasının gelişmekte olduğunu gösteren bir diğer işaret, Picasso Müzesi’ndeki tiyatroda düzenlenen toplantıın tam doluluk göstermesi oldu. (geçen yıla göre iki kat fazla insan katıldı)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here