Ana sayfa Türkiye Emlak Konut Kredisi Alacaklar İçin Tüyolar

Konut Kredisi Alacaklar İçin Tüyolar

762
0
PAYLAŞ

2007 yılında hayatımıza girmesinden bu yana yaygınlaşan ve ‘uzun vadede az ödeme’ avantajından dolayı da çok sayıda kişi tarafından yararlanılan Mortgage sistemine başvuracakların bu yazımızı okumalarını tavsiye ediyoruz.

Başvuru Yapmadan Önce

Banka ve konut kredilerini araştırmaya başlamadan, öncelikle sizin için en uygun evi bulduğunuza emin olmalısınız. Bunun bir yatırım aracı olduğunu unutmamalısınız. Evin konumuna, cephesine, fiyatı, tapusunun iş yeri tapusu olup olmaması gibi birçok konuya önem vermelisiniz. Bir diğer yandan da daha uygun fiyatlı, ilerleyen bir zamanda teslimi gerçekleşecek olan proje evlerini düşünürseniz de mutlaka konutun yapımını üstlenen inşaat firmasının güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Bütün bunların sonunda eğer uygun evi bulduğunuzu düşünüyorsanız geriye bir tek maliyetin %20si kadar bir bütçeyi kenara ayırmak olacaktır. Bu ayırdığınız bütçe peşinatı karşılayabilmeniz için size kolaylık sağlayacaktır.

 

Konut kredisi araştırma süreci

Almak istediğiniz eve karar verdiniz ve belli bir miktar da peşin kısmını karşılayacak paranız var. Şimdi yapmanız gereken bankaların değişen konut kredileri oranlarını araştırmak. Birçok banka dönem dönem farklı faiz oranları sunabilmekte. Sizin yapmanız gereken ise en az faiz oranlı, en çok vadeli konut kredileri veren bankayı bulmakta.

Peki aynı anda birden fazla kredi çekebilir miyim, diye düşünenler için açıklamak gerekirse, aynı ev için olmaksızın aynı anda birden fazla ev almak için birden fazla konut kredisi çekebilirsiniz. Tabii ki bankaların takdiri doğrultusunda.

 

Konut kredisi başvurma ve ödeme süreci

Hangi bankadan ve ne kadar miktar kredi çekeceğinize karar verdiniz. Yapmanız gereken kimlik, ikametgah belgesi, adınıza kayıtlı bir fatura, gelir durumunu gösteren belgeler ve alacağınız mülkün tapu gibi belgelerini yanınıza alarak bankaya gitmeniz. Sonraki süreç banka yetkilisi tarafından herhangi bir olumsuz durum görülmezse almak istediğiniz kredi 1 iş günü sonra işleme geçer. Konut artık sizin. Ödemelerinizi belirlenen tarih aralıklarında yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde gecikme zammı devreye girer. Evinizi dilerseniz kiraya verebilirsiniz, ya da satabilirsiniz. Satmanız durumunda tüm borçların satın alacak olan kişinin üzerine devredileceğini bilmenizde fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here