PAYLAŞ

Yunanistan‘da artan talep nedeniyle, ülke çapında kiralık konut fiyatlarındaki net artış eğilimi olduğu, ancak özellikle iki önemli kent merkezlerinde eğilimin daha fazla oldu açıklandı. Geçen yıla göre kira fiyatlarında ortalama olarak % 2.1 artış kaydedildi.

Bununla birlikte, Yunanistan emlak analize göre, bu yükseliş eğilimine rağmen kiralar düşük hem orta gelirli için uygun fiyatlı durumda. Ayrıca, kira fiyatları ekonomik krizin başlamasından önce, yani önceki on yılın sonunda düzeyi, ile karşılaştırıldığında, ortalama neredeyse % 40 oranında düşmüş.

Atina şehir merkezinde bölgelerde, bina yaşı ne olursa olsun yenilenmiş olan dairelerin kira bedelleri 350-450 avro seviyesine geldi.

Benzer şekilde, kuzey banliyölerinde alanları (örn: Kifissia, Nea Eritre) villalar / town houses tiplerinde 150’den fazla metrekareye sahip gayrimenkullerin kiraları ise 1000-1200 Euro, en pahalı olanlar ise (250-300 metrekare boyutlarındakilerde) 1500 ile 2500 euro kira geliri elde edilebiliyor.

Atina‘da ise, kira oranlar %17 yükselişe geçti. Atina merkezde kira oranlarındaki artış sabit kalmış olsa da diğer bölgelerde görülen değişimler %17’nin altında oldu. Örnek vermek gerekirse bu oran Kolonaki‘de, %8 civarında.

Attika gibi bazı bölgelerde, Smyrna ve çevresinde 20 yaşına kadar olan binalarda ise daire kiraları 80-90 metrekare arasındaki 2 oda-1 salonlarda 400-450 Euro arasında değişiyor.

Yunanistan’da gayrimenkule yatırım yapmak ve bu yatırımlarla oturma izni veya vatandaşlık kazanmak için tıklayın

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here