PAYLAŞ
Türkiye genelinde süren kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Belediyelere faizsiz kredi dopingi müjdesi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Belediyelere faizsiz kredi desteği verileceğini söyledi.

Milyonlarca binanın dönüşümü ülke genelinde yürütülen kentsel dönüşümle sürerken, Belediyelerin finans kaynağı konusunda sıkıntı çekmesi Hükümeti harekete geçirdi. Bakan Özhaseki, faizsiz kredi için kaynak arayışında olduklarını ve Belediyelere faizsiz kredi desteği verileceğini söyledi.

 

 

7.5 milyon binanın dönüştürülmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bakan Özhaseki, Sadece İstanbul’da 2018’de 200 bin binanın dönüştürüleceğini hatırlattı.

Kentsel dönüşümde Belediyeleri destekleyecek önemli adımlar atılması için çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “2018 senesinde Türkiye genelinde 500 bn adet binanın yenilenmesi hedefi için çalışmalarımız sürüyor. Bu binaların 200 bini İstanbul’da. Belediyelerimize büyük işler düşüyor. En büyük sıkıntılardan biri ise kaynak. Bir diğeri ise rezerv alanları. Kaynak edinmek için önemli çalışmalarımız var. Rezerv alanlarına dair bu önemli sorununu çözmezsek, yapılaşma yoğunlaştırılarak devam edecek, bu da bir sürü belaya neden olacak” dedi.

Bakan ayrıca, ”Belediyelere 5 yıl vadeli krediler kullandırarak, 2 yıl ödemesiz, 3 yıl geri ödemeli, sıfır faizli krediler olarak temin edeceğiz. Toplamda ise 5 Milyar dolar tutarında bir kaynak yeterli olacak.” diye belirtti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here