PAYLAŞ

JLL’nin Türkiye’nin perakende, ofis piyasası ve lojistik sektörünü ele alan “Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü İlk Çeyrek Raporu” yayınlandı.

Rapora göre, bu yılın ilk çeyreğinde ofis ve lojistik sektörleri büyüdü. Türkiye’deki alışveriş merkezi arzı 375 merkezde 11,2 milyon metrekareyi korudu. İstanbul’daki A sınıfı ofis arzı, bir yıl öncesine göre 500 bin metrekare artarak 4,9 milyon metrekareye ulaştı. İstanbul özelinde ise turizmde kısmi düşüş yaşandı.

JLL’nin ilk çeyrek raporuna göre, Anadolu Yakası, yeni projelerin yüzde 67’sine ev sahipliği yapıyor. Kiralama işlemlerinde geçen 2 yıldaki düşüş trendi, bu yılın ilk çeyreğinde de kendini göstermeye devam etti. Talep daralmasının yanı sıra önemli sayıdaki yeni ofisin pazara girmesi boşluk oranını artırırken, birincil kirada adım adım düşüşe neden oldu.

Rapora göre, İstanbul, yüzde 37 toplam kiralanabilir alan payı ile AVM arzında lider durumda. Ekonomik koşullar ve siyasi belirsizlikler perakendecileri yeni mağaza açma konusunda daha seçici davranmaya itiyor. Bunun yanı sıra perakendecilerin durumu, birincil kira seviyelerinde önemli düşüşe yol açıyor.

JLL raporuna göre, ocak-şubat döneminde İstanbul’a gelen toplam yabancı ziyaretçi sayısı bir yıl öncesine göre yüzde 16, gelen yolcu sayısı ise yüzde 9 düşüş kaydetti. İstanbul’daki otellerde bu yılın ilk 2 ayındaki doluluk oranı, bir yıl öncesine göre yüzde 4’lük düşüş gösterirken, günlük oda fiyatları da bu düşüş paralelinde yüzde 25,3 geriledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here