PAYLAŞ

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) 32. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün 2002’den 2016’ya kadar reel olarak 2.8 kat büyüdüğünü açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, müteahhitlerin yurt dışında aktif rol almasına büyük önem verdiklerine dikkati çekerek, cari açık sorununu aşma yolunun ihracat seferberliğinden geçtiğini, hizmet sektörü ve ihracatının da bu anlamda çok önemli olduğunu vurguladı.

Şimşek, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) 32. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, müteahhitlik sektörünün geleceğinin parlak olduğunu söyledi. Türkiye’de bazı tahminlere göre gerek deprem açısından gerekse başka özellikler açısından hala 6 milyonun üzerinde standardın altında yapı bulunduğuna işaret eden Şimşek, bunların kentsel dönüşümle yenilenmesinin söz konusu olduğunu, bunun da büyük bir iş alanı yarattığını kaydetti.

2.8 Kat Büyüme !

Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün 2002’den 2016’ya kadar reel olarak 2.8 kat büyüdüğünü belirterek, “Sektörün ekonomideki payı yüzde 4.3’ten yüzde 7.6’ya, istihdamdaki payı ise yüzde 4.5’ten yüzde 7.3’e çıkmıştır. Türkiye’de 2009 sonrasında ilave 7 milyonun üzerinde istihdam sağlandı, bunun 740 binini inşaat sektörü sağladı” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here