Ana sayfa Kentsel Dönüşüm Hasarlı ve Riskli Binaların İki Yılı Kaldı

Hasarlı ve Riskli Binaların İki Yılı Kaldı

642
0
PAYLAŞ

Afet Riski Altındaki Yapıların Dönüştürülmesi Yasası” kapsamında bugüne kadar 1000’den fazla binayı yenilemek için yıkmaya başlayan Büyükçekmece Belediyesi, vatandaş-müteahhit işbirliğiyle ’kentsel dönüşüm’ çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

Büyükçekmecenin sahil kısımlarında yıkımlar Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün tarafından iş makinesinin koltuğuna geçerek start aldı.

Çevreye verilecek rahatsızlıkların da önüne geçilerek çalışmaları başlatan ve vincin koltuğuna geçerek yıkımı başlatan, her türlü iş makinesini kullanabildiğini belirten Başkan Akgün, “Depremin yakın olduğunu defalarca bütün bilim adamları anlattı. Biz de aynı sözü tekrarlıyoruz, İstanbul’u vuracak olan deprem çok yakın. Biz Büyükçekmece Belediyesi olarak hız kesmeden; vatandaş, müteahhit, belediye ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız dörtgeninde bu kentsel yenilemeyi devam ettiriyoruz.

Günde yaklaşık 10 blok yıkıyoruz.

Yerine yeni ve teknolojiye uygun çağdaş, yeni binalar yapılacak.

 

Yıktığımız binalar lüks bina görünümünde. Bize, ‘bu binaları nasıl yıkarsınız?’ diyorlar. Fakat 1999 öncesi deprem yönetmeliğine göre yapıldıklarından dolayı olası İstanbul depremine dayanmaları söz konusu olmadığından dolayı Büyükçekmece’deki binaların yenilemesine devam ediyoruz.

Özellikle 1990 yılından önce deniz kumuyla, ilkel usullerle betonu yapılmış ve o günkü şartlara, yönetmeliklere göre donatıları olmuş bütün binaları yıkıp, depremde zarar görmeyecek ve şehrin de çehresini yenileyecek şekilde yeniliyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here