PAYLAŞ
Hükümetin bir süredir dile getirdiği, ‘Türkiye’ye yatırım yapana vatandaşlık‘ düzenlemesinin yürürlüğe girmesi, akıllara “hangi ülke parayla vatandaşlık veriyor?” sorusunu getirdi.

Haberimizde sizin için konut satın alarak ya da farklı şekillerde yatırımlarda bulunarak vatandaşlık hakkına sahip olabileceğiniz 10 ülkeyi derledik.

Listenin İlk Sırasındaki Ülke : Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, 1 milyon dolarlık şirket kurulumu gerçekleştirerek veyahut  EB-5 yatırımcı programı ile onaylı projelerinize minimum 500 bin dolar yatırarak Vatandaş olmanızın önünü açıyor.

İki sene şartlı oturma ve toplamda 5 sene oturumdan sonra da Abd vatandaşlık hakkına sahip olabiliyorsunuz.

 

2. Arnavutluk

Arnavut vatandaşlığına geçmek için bu ülkeye en az 200 bin dolarlık yatırım yapılması gerekiyor.

Arnavutluk vatandaşlığı yatırım yapan kişilere sorunsuz veriliyor. Ülkenin ekonomisi gelişmekte olduğu için ülkede iş kuranlara, yatırım yapanlara kapılarını açıyor. Başkent Tiran iş olanakları açısından daha çok imkanlar sunuyor.

 

3.Dominik

En ucuz vatandaşlık Karayipler’de minik bir ada ülkesi olan Dominika’da. Bu ülkenin vatandaşlığı 100 bin dolara alınabiliyor.

Dominika, Uluslar Topluluğu’nun üyesi olduğu için İngiltere’de ayrıcalıklı bir statüye sahip ve bu ülkenin vatandaşları, aralarında İsviçre’nin de bulunduğu 50 ülkeye vizesiz gidebiliyor.

4.Avusturya

Avusturya para karşılığı vatandaşlık verse de bu miktarı gizli tutmayı tercih ediyor. Ancak vakıflara yapılan 2 milyon Euro’luk yardım karşılığında da vatandaşlık hakkı veriliyor.

Vatandaşlık için para dışında sıradışı bir yetenek veya başarı öyküsü şeklinde ilginç istekleri de var.

5.Yunanistan

Yunanistan 250 bin euro’luk gayrimenkul karşılığında vatandaşlık hakkı veriyor.Dört kişilik bir aile için 300 bin euro hibe edilmesi gerekiyor.

6.Honk Kong

Hong Kong vatandaşlık vermiyor ancak yatırımla oturma izni veriyor. Hong Kong’da yaklaşık 1 milyon 260 bin dolar tutarında bir yatırımla oturma izni ve bu izinle elde edilen bir sürü hakkı tanıyor.

 

7.İngiltere

Birleşik krallığın vatandaşı olmak isteyenlerin 5 yıl süre içerisinde toplamda 1 Milyon Poundluk bir yatırım gerçekleştirmiş olmaları gerekiyor.

8.Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs vatandaşı olup AB pasaportuna ulaşmak için 3 Milyon euro’yu gözden çıkarıp ada ülkesine yatırım yapmanız gerekiyor.

9.İspanya

 

İspanya’da ise 500 bin euro ve üzerinde konut ve gayrimenkul alanlara oturma izni ve AB içinde serbest seyahat ve çalışma olanağı tanıyor.

10.Kanada

Kanada’da vatandaş olabilmeniz için yatırım yapmanız gereken miktar 400 bin dolar ve bunun haricinde alacağınız 5 yıllık geçici oturma izninin ardından vatandaş olabiliyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here