PAYLAŞ
Financial Times bünyesindeki intelligence tarafından hazırlanan rapora göre, 2016’da dünyada sıfırdan doğrudan yabancı yatırımlar 2011 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’da sıfırdan yapılan doğrudan yabancı yatırım miktarı düşerken, aynı dönem içinde Türkiye’ye yapılan yatırımlar arttı.

Türkiye’ye bakıldığında, proje bazında yatırımların yüzde 5 azalarak 150’ye indiği ancak yatırımların değerinin yüzde 55 artarak 8.8 milyar dolara çıktığı görülüyor. Geçen yıl Avrupa’da doğrudan yabancı yatırımlarda en büyük payı yüzde 22 yani 34.8 milyar dolarla İngiltere aldı.

İkinci sırada yüzde 8 ile Fransa yer alırken, Türkiye’nin Avrupa’daki yatırımlardan aldığı pay yüzde 6 oldu. Avrupa’daki yatırımlarda proje bazında en büyük artışlar sırasıyla yüzde 60 ile Estonya ve yüzde 57 ile İsviçrede kaydedilirken, İsviçre’ye yapılan yatırımların değeri de yüzde 46 arttı.

En çok yatırımı Hindistan çekti
Geçtiğimiz yıl dünyada öne çıkan trendlere bakıldığında, Hindistan’ın en çok DYY açıklayan ülke konumunu koruduğu görüldü. Hindistan’a yapılan yeni yabancı yatırımlar yüzde 2 artarak 62.3 milyar dolara çıktı. Çin 59 milyar dolarla ikinci büyük DYY pazarı olurken, ABD 48 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldı. Çin’deki DYY projeleri yüzde 10 geriledi. 2016’da İngiltere’deki yatırımlar, AB’den çıkış sürecinden dolayı önemli bir darbe alarak yüzde 42 azaldı. Siyasi çalkantıların vurduğu Brezilya’da da sermaye yatırımlarının büyüklüğü yüzde 28 düşerek 12.1 milyar dolara indi.
İran, Arjantin, Kazakistan sermaye yatırımlarında sıçrama yapan ülkeler oldu. Arjantin’deki proje sayısı yüzde 123 artarken, yatırımların parasal büyüklüğü yüzde 279 artarak 12 milyar dolara çıktı. İran’daki proje sayısı yüzde 556 artarak 59 adete çıkarken, Kazakistan’daki petrol, kömür ve doğalgaz projelerinin ülkenin cazibesini artırması yatırımları yüzde 591 artırdı.

Dünyada en çok yatırım gayrimenkule yapıldı
2016 yılında sermaye yatırımlarında aslan payı gayrimenkul sektörünün oldu. 157.6 milyar dolarlık yatırım çeken sektörü, 121 milyar dolarla fosil yakıt sektörü izledi. Yenilenebilir enerji sektörü 77.1 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldı. Proje bazında en çok yatırım ise 2012 adet ile yazılım ve IT sektörlerinde gerçekleşti. Endüstriyel makine, ekipman ve araçları proje bazında en çok yatırım çekenler arasında yer alırken; iş çözümleri, finansal hizmetler, komünikasyon projelerin yoğun olduğu diğer sektörler oldu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here