PAYLAŞ
Portekiz emlak piyasası 2008-2013 arası krizden etkilenmiştir.  Gayrimenkul satış fiyatları, 2008 yılı ulusal ortalamasına göre 2012 yılında % 25 oranında düşmüştür. 
Banka kredisi açığı, işlemleri derinden etkilemiş ve fiyatlar düşmüştür. Ancak yenilenen gayrimenkul yasası ile mal sahiplerinin hakları korunmuş ve eski konut stoğu yenilenmeye başlamıştır.
Ardından piyasanın düzelmesi ve Portekizlilerin tekrar mortgage alabilmeye başlamalarıyla satış ve kiralama bedellerinde bir artış yaşanmıştır, bunda yurtdışı yatırımcılarının da etkisi olmuştur.
Şu andaki en iyi pazar fırsatları hakkında ipuçlarımıza göz atın:
Lizbon
Lizbon hala Portekiz’in gayrimenkul alanında en dinamik bölgesidir ve piyasa dalgalanmalarına en iyi direnen şehridir. 2008 ile 2012 yılları arasındaki ülke genelindeki fiyatlar %25 oranında düşmüşken bu oran Lizbon’da %10 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ülkenin başkenti olarak ekonomik hareketlilik sebebiyle sadece yerli değil uluslararası yatırımcıları da her zaman cezbetmektedir; Avrupalıların yanı sıra Çin, Rus, Brezilya, ve Türkiye‘den gelen yatırımcıların varlığından bahsedebiliriz.
Tarihi cazibesiyle birlikte modern ve kozmopolit bir şehir olarak gelişmiş Lizbon hem tatil hem de Avrupa’da sakin ve kaliteli bir yaşam arayanlar tarafından tercih edilmektedir. Kara ve havayolu bağlantıları ile de erişiminin yüksek olması ziyaretçilerin rahat ulaşımını sağlamaktadır. Portekizliler ekonomik krizden sonra konut kredilerinin tercih edemediğinden beri kiralama piyasası oldukça aktif hale gelmiştir. Hem şehir turizmi çekiciliği hem de dünya genelinde yeni trend olan “şehri yerli gibi yaşa” mottosu sayesinde otel yerine kısa dönem konut kiralama son yıllarda oldukça artmıştır. Tüm bunlar sebebiye, konut kiralama piyasası 2008 yılındaki gayrimenkul işlemlerinin %6’sını temsil ederken günümüzde bu oran % 60’a yaklaşmaktadır.
Algarve
Algarve, önemli bir kentsel etkinlik merkezidir. İngilizler, emeklilikten keyfini çıkarmak için hem tatil hem de kalıcı ikamet amacıyla bu bölgenin başlıca alıcılardır. Kendi ülkeleri bir krizle karşı karşıya kaldığında, Algarve‘de gayrimenkuleyatırım yapmak varlıklarını korumuştur. Metrekare başına ortalama fiyat ve satış hacmi son dört yılda önemli ölçüde azalmış olmasına rağmen, piyasa düzeldikten sonra burası kesinlikle bu en dinamik bölge olacaktır, bu da Algarve’yi yatırım için güçlü bir fırsat olarak konumlandırmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here