Eb-5 Eylüle Uzadı, Rekabet Arttı

423
0
PAYLAŞ

Vatandaşlığı en kıymetli ülkeler arasında olan ABD de, rekabetten geri kalmamak için yabancı yatırımcı için en cazip programı olarak bilinen EB-5 yatırımcı vizesinin alt yatırım sınırını 500 bin Dolar’dan 800 bin Dolar’a yükseltme kararını henüz uygulamaya sokmadı.

Geçtiğimiz hafta Amerikan Kongresi almış olduğu kararla EB-5 yatırımlarında alt sınır olan 500 bin Dolar miktarının altı ay daha uygulamada olmasına karar verdi.

500 bin Dolar’lık yatırım karşılığında Amerikan vatandaşlığının yolunu açan ve oturma ile çalışma izni sağlayan Green Card (Yeşil Kart) verdiği EB-5 yatırımcı vizesi uygulamasını Kongre kararıyla 30 Eylül 2018 tarihine kadar uzattı.

EB-5 yatırım vizesine olan talep patlaması nedeniyle, alt sınırı 500 bin Dolar olan bu vize türünde yatırımın en az 800 bin Dolar’dan başlaması kararı alınmış ancak karar uluslararası rekabetin artması nedeniyle birçok kez Kongre’de uzatılmıştı.

”Yatırım ve gayrimenkul alımı karşılığında bazı ülkeler tarafından diğer ülke vatandaşlarına verilen vatandaşlıkta rekabet arttı.”

Ülkeler arasında yatırım karşılığında vatandaşlık veren ülkeler arasında rekabet artınca, Türkiye’nin de geçtiğimiz yıl yürürlüğe koyduğu bu yasada değişiklik yaparak indirime gitmeyi hedeflediği belirtiliyor.

Türkiye’ye daha fazla yabancı yatırımcı çekmek, konut satışlarını artırmak için Mayıs ayında meclise sunulacak yeni torba yasayla 1 milyon Dolar’lık konut alan yabancılara verdiği Türk vatandaşlığını bundan böyle 300 bin Dolar’a vereceği iddia ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here