PAYLAŞ

Gayrimenkul alarak oturma izni kazanmak, sadece BAE içerisinde çalışmayan ve yerel bir BAE veya serbest ticaret bölgesi şirketine sahip olmayan (pay sahibi olmayan) kişilere açıktır.

 

Dubai’de emlak satın aldığınızda emlak yatırımcı vizesine (mülk ikametgâh vizesi) başvurabilirsiniz, bu en fazla iki yıllık bir süre için geçerlidir (ardından yenilenir). Bu tür vizeye sahip olanların Dubai’de yaşamasına izin verilir, ancak BAE’de çalışmalarına izin verilmez. Ancak BAE’nin diğer Emirliklerinde kuralların farklı olduğu unutulmamalıdır; buralarda sadece altı aylık çok girişli vize verilir ve bu gerçek bir oturma izni değildir.

Dubai mülk ikametgâh vizesine başvurabilmek için Dubai Toprak Departmanı ile bağlantılı olarak yerine getirilmesi gereken başlıca koşullar şunlardır:

 1. Dubai’de en az 1.000.000 AED değerli emlak satın alınmalıdır
 2. Başvuranın aylık en az 10.000 AED düzenli geliri olduğunu kanıtlaması gerekir. Bu her tür gelir olabilir, ör. yabancı maaş, emekli maaşı veya yatırım geliri.
 3. Bir pasaport nüshası sunulmalıdır
 4. Pasaporta uygun bir fotoğraf sunulmalıdır
 5. Tapular çıkarılmalı ve sunulmalıdır (bu bir kişinin adına olmalıdır ve sadece o kişi mülk ikametgâh izni için başvurabilir)
 6. Mülk tapuları emlakın ipotekli olmadığını göstermelidir
 7. Emlak tamamlanmış ve yaşanılabilir olmalıdır
 8. 1.100 AED’lik mülk vizesi ücreti ve 410 AED’lik idare ücreti bulunmaktadır
 9. Başvuranın sağlık kontrolü yapılmalıdır
 10. Başvuranın sabıka kaydı sunulmalıdır
 11. Parmak izi
 12. Sağlık sigortası kapsamınızın bir nüshası sunulmalıdır

Dubai Tapu Sicili başvurunuzu onayladıktan sonra bir onay belgesi yayınlar. Bu belge ile mülkün sahibi Ekonomik Kalkınma Departmanı’ndan bir ticaret lisansı talep edebilir. Mülk sahibinin iki yıllık gerçek oturma vizesi için başvurabilmesini sağlayan asıl şey de bu ticaret lisansıdır.

Başvurunun sadece mülkün gerçek sahibi için sunulabileceği unutulmamalıdır. Dubai için mülk ikametgâh izni çıktıktan sonra, sahibi aile üyelerine sponsor olabilir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here