Dubai’de emlak harcamaları 10 yıl sonra ilk kez düştü

1594
0
PAYLAŞ
2009 krizinden beri en sıkıntılı günlerini geçiren Dubai’de, konut fiyatları %8 düşerken son yılların da en dip seviyesini gördü. Emlak harcamaları da 10 yıldan beri ilk kez düşüşe geçti ve yüzde 6 azaldı. Emlak piyasasının kalbi Dubai’deki yeni kriz Türkiye’nin lehine gelişebilir.

Arap yarımadası’nın Batı’ya kültürüne en yakın bölgesi Dubai, 2009’dan sonra yeni bir ekonomik kriz ile karşı karşıya. Arap ülkelerinin Katar’a ambargo kararı, petrol fiyatlarındaki düşüşler ve Dubai’nin birden fazla kaleme vergi uygulamaya başlaması, bölgede yeni bir ekonomik krizi tetiklemiş durumda.

Lüks yaşam olanakları, yüksek gelir imkânı ve gelir vergisi ödenmiyor oluşu son 15 yılda Batı ülkelerinden önemli sayıda insanın çalışmak için Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bağlı Dubai’ye akın etmesine yol açtı. Neticede, ekonomisi büyük oranda inşaata ve turizme dayalı Dubai’de, teknoloji, finans ve mühendislik alanları başta olmak üzere her sektörde çalışan yabancılar nüfusun yüzde 90’ını oluşturur hale geldi. 2017’deki gelişmelerin kendi para birimini değerlendirmesi ise, geliri Amerikan Doları cinsinden olan çoğu yabancı çalışanın hayat standardını düşürdü ve bu çalışanların da bir kısmının ülkelerine geri dönmesine neden oldu.

Dubai İstatistik Merkezi verilerine göre, borçlarını ödemeden ülkelerine dönen yabancıların Dubai’ye faturası son bir yıl içinde 1.4 milyar doları buldu. Emlak fiyatları da son yılların en düşük seviyesine gerilerken, emlak harcamaları ise 2008’den sonra ilk kez düşüşe geçti ve son bir yıl içinde yüzde 6 oranında geriledi.

FİYATLAR 10 YILDA YÜZDE 27 DÜŞTÜ

Gazete Habertürk’ün haberine göre emlak fiyatları bir yıl içinde yüzde 8 düşen Dubai’de, Reidin verilerine göre konut fiyatlarının tavan yaptığı 2008’den beri ise fiyatlar yüzde 27 geriledi. Emlak krizinin her geçen gün büyümesi ise, 2018’de bitmesi öngörülen 20 bin konutun akıbetini belirsizliğe sürükledi. Gayrimenkul danışmanları, 2017’de fiyatların son 18 ayın en dip seviyesinde olduğunu belirterek, yatırımcıların bölgeye ilgisinin artabileceğini vurguluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here