Birleşik Arap Emirlikleri Hakkındaki Sorular ve Cevapları

594
0
PAYLAŞ

Birleşik Arap Emirlikleri ve Vatandaşlık Kanunu

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan yabancıların vatandaşlık hakkına sahip olmalarını kapsayan pek çok yasa bulunmaktadır. Ülkeye neden gelindiği, oturum süresi ve iznin hangi statüden alındığı gibi detaylar vatandaşlık konusunda hangi haklara sahip olunacağının belirlenmesi bakımından oldukça önemlidir.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde belli bir süre ikamet etmiş olan ve yeterli yaşam standartlarını sağlamış olan bireyler için vatandaşlık şartlarının bir araya getirilmesi sürecin resmi olarak sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Suriye, Irak ve Filistin gibi ülke vatandaşlarının Türkiye’de oturma izinleri bulunsa da Birleşik Arap Emirlikleri’ne vize başvurunda bulunmaları mümkün olmayan ülkelerdir. Bu ülkeler dışındaki yabancı ülkelerden vize başvurunda bulunan kişilerin vize ücreti ve şartları gibi özellikler Türk vatandaşlarına göre farklılık göstermektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Temsilciliği ve Vatandaşlık

Birleşik Arap Emirliği Temsilcilikleri vatandaşlık başvurusunda bulunan kişilere onay verip vermeme konusunda en yetkili birimlerdir. Vize başvuruları değerlendirirken ülke vatandaşı olacak kişilerin ekonomiye olumsuz etki etmemeleri ve toplumsal düzeni ve sağlığına ilişkin herhangi bir risk oluşturmadıklarını detaylı bir şekilde incelerler. Çoğu kez Konsolosluk tarafından ön görülen şartların birinin dahi yerine getirilmemesi vize başvurusunun ret cevabı almasına neden olabilir. Buna göre; Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahatin ne amaçta olduğunun kanıtlanması, hazırlanan evrakların resmi onaylardan geçmiş olması, geçerli bir pasaport ve daha önce söz konusu ülkeden sınır dışı edilmemiş olmak gibi şartlar vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için gerekli şartlardır.

Kimler Birleşik Arap Emirlikleri Vatandaşı Olabilir?

Birleşik Arap Emirlikleri, kendi ülkesinin vatandaşlığından en uygun şartlara çıkan ve vatandaşlık başvurusunda bulunan herkesin başvurularını değerlendirmektedir.

Vatandaşlık şartları essek gibi görünmesine karşın en az 30 yıl ülkede ikamet etme şartı yerine mutlaka getirilmelidir. Ancak Umman, Bahreyn ve Katar’da bulunan kişilerin 3 yıl ülkede yaşamış olmaları vatandaşlık başvurusu yapabilmeleri için yeterli görülmektedir. Buradan vatandaşlık almış olan kişilerin kendi geçimlerini sağlayacak bir işe sahip olmaları, sabıka kayıtlarının olmaması ve de Arapça konuşabiliyor olmaları oldukça gereklidir. Zaten yabancı ülkelerden vatandaşlık almış kişilere bakıldığında Arapça konuştukları görülmektedir. Bu da Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlığı için olmazsa olmaz gerekliliklerden biri niteliğindedir.

 

Haberin 4. Kısmı İçin Tıklayınız

Yatırım Fırsatları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayınız

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here