BAE Vatandaşı Olmanın Zorlukları

814
0
PAYLAŞ

Üst düzey yaşam standartları ile kendi ülkesinin dışında bir yere yerleşmek isteyenlerin ilk düşündüğü ülkelerden biri Birleşik Arap Emirlikleridir. Ancak bu ülkeden vatandaşlık hakkı kazanmak oldukça zordur. Herhangi bir vatandaşlık programı olmayan ülke genellikle Dubai’de yaşamayı hayal edenlerin başvurduğu ülkedir.

Vatandaşlık şartları oldukça ağır olan Birleşik Arap Emirlikleri 30 yıllık oturum sonrasında ya da kadınların evlilik yolu ile vatandaş olmalarına hak tanımaktadır. Bu noktada bireysel çaba harcamak yerine bu konuda insanlara yardımcı olan şirketlerden yardım almak vize ve oturma izni gibi işlemlerin daha hızlı olmasını sağlar. Bunlar Emlak ve şirket yolu olarak ikiye ayrılmakta ve emlak ve şirket satın alma yolları ile gerçekleşmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Vatandaşlığı İçin İlk Adım

Birleşik Arap Emirlikleri’nden vatandaşlık hakkı almak ve burada yaşamını sürdürmek isteyen ailelerin ya da bireysel kişilerin başvuru sürecinin hızlı ve doğru ilerlemesi için profesyonel yardım almaları atmaları gereken ilk adımdır. Bu konuda özel bankalar ve hukuk danışmanları başvuru anından sonuçlanıncaya kadar en doğru adımların atılması için gerekenleri yapmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Vatandaşı Olmak İçin Gerekli Belgeler

Birleşik Arap Emirlikleri ekonomik yönden iyi durumda olan kişilerin oturum izni için başvuracakları ve hak kazanabilecekleri bir yerdir. Bu sebeple yerel bir sponsor aracılığı ile şirket sahibi olmak ya da emlak satın almak kesin vatandaş olmak için önemli gerekliliklerdir. Şirket sahibi olarak başvuruda bulunanların pasaport nüshası, başvuru sahibinin çalıştığı bankadan referans mektubu, şirketin geleceğine ilişkin iş planı ve şirket sahibinin ya da ortakların iş profili gibi belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu şartlar karşılanıp şirket sahibi olarak başvuruda bulunulduğu takdirde vatandaşlığın onaylanma süreci oldukça kolaydır. Verilen vatandaşlık süresi 3 yıldır ve bittiği anda yenilenmektedir.

Birleşik Arap Emirliği Vatandaşlığına Başvuranlarda Aranan Özellikler

Tüm resmi işlerde olduğu gibi Birleşik Arap Emirlikleri’ne vatandaşlık için başvuruda bulunacaklarında reşit olmaları mutlak olması gerekenlerden biridir. Diğer yandan serbest ticaret bölgesi şirketine sahip olunduğunu belgelemek, pasaportun aslı ve sağlık kontrolünün yapılmış olması şartları aranmaktadır.

Başvuru sahiplerinin iyi hal belgesi, parmak izi ve çalışma belgesinin kopyası gibi belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Hazırlanan belgelerin İngilizce ya da Arapça dillerinde olması şartı aranırken, Birleşik Arap Emirlikleri elçiliğinin onayından da geçmiş olmalıdır. Şirket sahibi olarak Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlığına hak kazanan kişi eşi ve çocukları için sponsor özelliği kazanarak ailesini yanına alabilir.

Yatırım Fırsatları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayınız

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here