Ana sayfa Amerika Emlak 10 Madde’de Karadağ !

10 Madde’de Karadağ !

664
0
PAYLAŞ

Karadağ Türklere vize uygulamayan ülkelerden, mülk edinme kolaylığından düşük vergi oranlarına kadar birçok kolaylık sağlanıyor.

Avrupa’nın en genç ülkesi Karadağ’da yatırım yapmak isteyenler için işte on maddede Karadağ!

Akdeniz ve Balkan kültürlerinin buluştuğu Karadağ, 2016 senesinde 2,5 milyon turist aldı.

Her yıl turist sayısı istikrarlı olarak %3 ila %5 arası artan ülkede özellikle turizm ve servis sektörü bu fırsatı değerlendirecek yatırımcılar arıyor.

Özellikle Kotor, Tivat, HerzogNovi ve Budva en gözde yerler arasında. Sanayiinin gelişmediği ülkede sahiller ve tarım alanları tertemiz sizi bekliyor.

Osmanlı’nın iz bıraktığı kardeş coğrafyalar ile kültürel ve ekonomik köprülerin sürdürülmesi açısından Karadağ önemli bir noktada yer alıyor.

Pek çok Uzakdoğu ve Arap ülkesine vize şartı getiren Karadağ’a Türk vatandaşları vizesiz girebiliyor. Birkaç doğal ve tarihi alanların UNESCO koruması altında olduğu ülkede pek çok mirasımız var.

Gittiğiniz her mekânda, alış veriş yaptığınız her dükkânda size gülümseyen yüzlerle karşılaşıyorsunuz. Çünkü Karadağ’da Türkler çok seviliyor.

Montenegro’daki koşullar henüz son derece uygunken, bu ülkenin sunduğu avantajlardan yararlanmak gerekiyor. Uygun fırsatların böylesine bir araya gelmesi çok sık rastlanan bir durum değil.

Montenegro ekonomisini turizm sektörü sürüklüyor. Turizme dayalı inşaat sayısı da gitgide artıyor. Aslında Montenegro’daki turizm ve yatırım potansiyelini de yine ilk fark edenler bizler değiliz. Rus turistler yıllardır Karadağ’a gelip gidiyorlar, güzelce para harcıyorlar, mülk ediniyorlar, ticari faaliyetlerde bulunuyorlar. Oligarklar, bazen mülk edinme işini abartılı bir biçimde yapıyorlar. Uzaktan görüp de beğendikleri bir tepeyi bariz avantajlı fiyatlarla satın alanlar olduğu söyleniyor.

Bu belki de abartılı bir ifade; ancak bunu ulusal güvenliğine yönelik tehdit olarak algılayan Montenegro hükümeti, çareyi yabancı bireylere arsa/arazi alımında 5,000 metrekare üst limit koymakta bulmuş. Ancak, hazır olun, burada önemli bir fırsat var.

Eğer Montenegro’da kurulu bir şirketiniz varsa, bu şirketin ortakları yabancı uyruklu dahi olsa, istediğiniz kadar arsa/arazi alabiliyorsunuz. Genel arsa alımındaki bildik kural burada da geçerli: alın, bir kenara atın. Görünen o ki, değerlenmesi için çok uzun süre beklemeniz gerekmeyecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here